Pep style. Manchester City, cifre impresionante în partida jucată la Bournemouth, in ciuda victoriei la limită

Premier League

Formaţia pregătită de Josep Guardiola nu a reuşit să deschidă scorul în prima repriză a partidei de la Bournemouth.

Totuşi, gruparea lui Pep Guardiola a bifat cifre impresionante la nivel de statiscă.

După 45 de minute, Manchester City a intrat la cabine cu o posesie zdrobitoare de 84%. ”Cetăţenii” şi-au creat 9 ocazii de gol şi au tras de 6 ori la poarta adversă. Nu mai puţin de 9 cornere au avut elevii lui Pep Guardiola în primele 45 de minute ale jocului, perioadă în care Bournemouth a reuşit să schimbe doar 89 de pase.

City în schimb a schimbat 431 de pase doar în prima repriză. După pauză, ”cetăţenii” au decis să şi marcheze prin Ryiad Mahrez, la 10 minute de la reluare. Pasa decisivă i-a aparţinut lui David Silva.

La final, echipa lui Guardiola s-a impus doar cu 1-0, însă "cetăţenii" au încheiat meciul cu 82% posesie şi 810 pase complete. Echipa lui Guardiola şi-a creat 23 de ocazii de gol, reuşind 7 şuturi pe poartă.

Afla mai multe despre: pep guardiolamanchester city