PSG, remiză albă la debutul în Ligue 1, la debutul lui Luis Enrique. Mbappe, Neymar şi Verratti au lipsit din lotul parizienilor | VIDEO

PSG

PSG a debutat cu stângul în noul sezon din Ligue 1. La debutul lui Luis Enrique pe banca tehnică, parizienii au terminat cu scor alb partida inaugurală de pe teren propriu.

PSG a încheiat la egalitate sâmbătă, pe teren propriu, scor 0-0, cu Lorient, într-un meci contând pentru prima etapă din Ligue 1.

Fără cei trei jucători a căror situaţie nu este încă soluţionată – Mbappe, Neymar şi Verratti, PSG a dominat prima repriză, a avut posesie şi a trimis şapte şuturi către poarta oaspeţilor, însă aceştia au fost aproape de deschiderea scorului în minutul 42, prin Abergel.

În partea secundă, deşi posesia a fost covârşitoare în favoarea parizienilor, Lorient a reuşit să neutralizeze echipa gazdă care nu a înscris, iar partida s-a încheiat la egalitate, 0-0.

Într-un alt meci al etapei întâi din Ligue 1, disputat sâmbătă, Marseille a învins cu 2-1 pe Reims. Pentru gazde au marcat Ounahi (23) şi Vitinha (73), iar pentru Stade de Reims a înscris Ito (10).

Următorul meci din campionat pentru PSG este în deplasare, cu Toulouse, sâmbătă, 19 august.

Afla mai multe despre: psgluis enriqueligue 1