Nebunie în Premier League. Ce a făcut Ionuţ Radu în prima etapă a campionatului englez. A plouat cu goluri. Rezultatele zilei de sâmbătă | VIDEO

Premier League

A fost o zi de sâmbătă plină de evenimente în prima etapă a noului sezon din Premier League. Portarul Ionuţ Radu (26 de ani) este singurul român implicat la o echipă din elita fotbalului englez.

Nebunie în Premier League. Ce a făcut Ionuţ Radu în prima etapă a campionatului englez. Goluri peste goluri

Ionuţ Radu a simţit pentru prima dată aerul din Premier League, dar în etapa inaugurală, doar de pe banca de rezerve.

Brazilianul Neto a fost titular în poarta celor de la Bournemouth, formaţie ce a remizat, pe teren propriu, cu West Ham, scor 1-1.

West Ham a deschis scorul prin Bowen, în minutul 51, dar Solanke a stabilit rezultatul final, 1-1, cu golul din minutul 82.

Într-un alt meci foarte important, Newcastle a învins-o sâmbătă, pe teren propriu, scor 5-1, formaţia Aston Villa, în prima etapă din Premier League.

Newcastle a deschis scorul în minutul 6, prin Sandro Tonali, însă oaspeţii au reuşit egalarea destul de repede, Moussa Diaby înscriind în minutul 11.

După numai cinci minute, Isak şi-a readus echipa în avantaj şi Newcastle a intrat cu 2-1 la pauză. Repriza secundă a mai adus alte trei goluri pentru gazde.

Isak a făcut 3-1 în minutul 58, Callum Wilson a marcat pentru 4-1, iar Harvey Barnes a stabilit scorul final în minutul 90+1.

Rezultate înregistrate sâmbătă în prima etapă din Premier League:

• Arsenal Londra – Nottignham Forest 2-1 (Nketiah 26, Saka 32 / Awoniyi 82)
  • Bournemouth – West Ham 1-1 (Solanke 82 / Bowen 51)
  • Brighton – Luton Town 4-1 (March 36, Joao Pedro 71, Adingra 85. E. Ferguson 90+5 / C. Morris 81)
  • Everton – Fulham 0-1 (de Cordova-Reid 73)
  • Sheffield United – Crystal Palace 0-1 (Odsonne Edouard 49)
  • Newcastle – Aston Villa 5-1 (Tonali 6, Isak 16, 58, C. Wilson 77, H. Barnes 90+1  / Moussa Diaby 11)

Afla mai multe despre: premier leagueionut radustranieri