SCM Craiova s-a impus în meciul cu Bera Bera, dar a ratat calificarea sferturile de finală ale Cupei EHF

Handbal

Echipa de handbal feminin SCM Craiova a învins duminică, pe teren propriu, formaţia spaniolă Amara Bera Bera, cu scorul de 26-23 (13-11), în ultimul meci din grupa D a Cupei EHF. Cu 5 puncte, pe locul 3, SCM Craiova ratează sferturile competiţiei. În 2018, formaţia craioveană cucerea trofeul.

Pentru a mai spera la sferturile Cupei EHF, SCM Craiova avea nevoie ca Nykobing să piardă meciul cu Podravka, plus victoria cu Amara Bera Bera.

Nykobing a învins însă în deplasarea din Croaţia, sâmbătă seară, cu 28-25, iar cu 7 puncte în clasament se alătură celeilalte echipe calificate în sferturi, Podravka (8).

Astfel, rezultatul dintre SCM şi Bera Bera nu a mai contat, ambele ratând faza următoare, unde ajung doar primele două clasate.

Nici Măgura Cisnădie nu a trecut de grupe, fiind pe ultimul loc în grupa A, cu 0 puncte. Tot duminică, Măgura va disputa ultima partidă, în deplasare, cu SG BBM Bietigheim.

În faza grupelor a ratat calificarea formaţia SCM Râmnicu Vâlcea, în urma disputei cu Ikast Handbold.

În 2018, SCM Craiova a cucerit, în premieră, Cupa EHF.

Afla mai multe despre: craiova