Surpriză imensă în Cupa Germaniei! Bayern Munchen, eliminată de o echipă din liga a treia în 16-imi

Bayern Munchen

Bayern Munchen a fost eliminată, miercuri, în 16-imile Cupei Germaniei, de echipa FC Saarbrücken, locul 15 în divizia a treia germană.

Bayern, eliminată în prelungiri din Cupa Germaniei

FC Saarbrucken s-a impus cu scorul de 2-1, golul victoriei fiind marcat în minutele de prelungire.

Eroul lui Saarbrücken a fost Marcel Gaus, care a marcat în minutul 90+6. Înaintea sa, Patrick Sontheimer reuşise să egaleze în minutul 45+1, în timp ce Thomas Müller deschisese scorul pentru echipa lui Thomas Tuchel în minutul 16.

Pe lângă eliminare, Bayern a rămas şi fără Matthijs de Ligt, care a a părăsit terenul accidentat în minutul 25.

Plecarea lui Harry Kane de la Tottenham şi venirea la Bayern Munchen nu a schimbat tendinţa jucătorului englez în vârstă de 30 de ani de a rata trofee la nivel de echipă.

Eliminarea prematură a formaţiei bavareze din Cupa Germaniei îi lasă pe campionii sezonului trecut din Bundesliga într-un context dificil.

UEFA Champions League şi Bundesliga sunt singurele trofee rămase în joc pentru echipa antrenată de Thomas Tuchel, în acest sezon.

Bayern a ajuns la 11 titluri consecutive în Bundesliga, după titlul obţinut dramatic în ultima etapă a sezonului trecut.

Bayern este pe locul doi în Bundesliga în acest moment, la două puncte în spatele liderului Bayer Leverkusen, echipă antrenată de Xabi Alonso.

În ultima etapă din Bundesliga, trupa lui Thomas Tuchel s-a impus cu scorul de 8-0 împotriva nou-promovatei Darmstadt.

Afla mai multe despre: bayern munchen. cupa germanieifc saarbrucken