Victorie pentru România în primul meci din 2024 din Rugby Europe Championship! "Stejarii" au învins Polonia, scor 20-8

Rugby

Naţionala de rugby a României a învins, duminică, în deplasare, cu scorul de 20-8, selecţionata Poloniei, în primul meci din 2024 din Rugby Europe Championship.

La pauză, scorul a fost 17-3. Fluierul final al arbitrului a venit în minutul 76.09, la Gdynia.

La meciul din Grupa B a competiţieii, echipa României a fost urmmătoarea:

1. Alexandru Savin (CS Rapid), 2. Ovidiu Cojocaru (CS Dinamo), 3. Alexandru Gordaş (CS Dinamo), 4. Ionuţ Lucian Mureşan (SCM USV Timişoara), 5. Ştefan Iancu (CSM Ştiinţa Baia Mare), 6. Vlad Neculau (SCM USV Timişoara), 7. Kamil Sobota (CS Dinamo), 8. Damian Strătilă (CSA Steaua), 9. Florin Surugiu (CS Rapid), 10. Tudor Boldor (CS Dinamo), 11. Manumua Tevita (SCM USV Timişoara), 12. Jason Tomane (CSM Ştiinţa Baia Mare), 13. Mihai Graure (CS Dinamo), 14. Cosmin Iliuţă (CSA Steaua), 15. Paul Popoaia (CSM Ştiinţa Baia Mare). Rezerve: 16. Florin Bărdaşu (CS Rapid), 17. Iulian Hartig (Bassin d’Arcachon), 18. Costel Burţilă (RC Hyères Carqueiranne La Crau), 19. Florian Roşu (CSM Ştiinţa Baia Mare), 20.Dragoş Ser (SCM USV Timişoara), 21. Alin Conache (CSA Steaua), 22. Ovidiu Neagu (CS Dinamo), 23. Gabriel Pop (GDS Cascais)

România se află în Grupa B, alături de Portugalia, Belgia şi Polonia. Stejarii vor întâlni Belgia acasă. În data de 10 februarie, şi Portugalia, tot pe teren propriu, la 17 februarie.

După partidele din grupă vor urma semifinalele, programate în weekendul 2-3 martie şi finalele ce vor avea loc la 17 martie, la Paris. În Grupa A se află Georgia, Spania, Germania şi Ţările de Jos.

În ediţia trecută a competiţiei, România a ocupat locul 3, după ce a învins în finala mică, la Badajoz, Spania, cu 31-25.

Afla mai multe despre: romania poloniaromania polonia rugby