VIDEO | Borussia Dortmund, victorie spectaculoasă în Bundesliga. A revenit de la 1-2 şi a învins pe Union Berlin cu 4-2

Bundesliga

Borussia Dortmund a reuşit o victorie spectaculoasă în Bundesliga. A învins-o pe Union Berlin, într-un meci cu şase goluri, şi a urcat provizoriu pe locul 2.

Dortmund, victorie într-un meci cu şase goluri

Borussia Dortmund a câştigat sâmbătă, pe teren propriu, scor 4-2, formaţia Union Berlin, într-un meci din etapa a 7-a a Bundesligii. Dortmund a fost condusă cu 2-1 şi a revenit, marcând de trei ori în repriza a doua.

Dortmund a început bine meciul de pe Signal Iduna Park, cu golul lui Niclas Fullkrug, din minutul 7, dar continuarea nu a fost la fel de bună.

Robin Gosens a egalat în minutul 9, iar berlinezii au fost aproape să treacă la conducere în minutul 23. Au făcut-o în minutul 31, când veteranul Leonardo Bonucci a marcat primul său gol pentru Union Berlin.

Nico Schlotterbeck a adus egalarea în minutul 49, apoi Julian Brandt a adus gazdele în avantaj, în minutul 54, pentru ca Julian Ryerson să stabilească rezultatul final în minutul 71.

Stuttgart, liderul surpriză din Bundesliga

În clasament, VfB Stuttgart conduce, cu 18 puncte, urmată de Borussia Dortmund, cu 17 puncte, şi Bayer Leverkusen, cu 16 puncte.

Rezultatele înregistrate sâmbătă în meciurile din etapa a 7-a a Bundesligii:

• Borussia Dortmund – Union Berlin 4-2 (Fullkrug 7, Schlotterbeck 49, Brandt 54, Ryerson 71 / Gosens 9, Bonucci 31)
  • RB Leipzig – VfL Bochum 0-0
  • Augsburg – Darmstadt 1-2 (Demirovic 86 / Skarke 52, Kempe 70)
  • VfB Stuttgart – Wolfsburg 3-1 (Guirassy 67, 78, 82 / Gerhardt 34)

Afla mai multe despre: borussia dortmundbundesligaunion berlin