VIDEO „Il Re di Roma” Sărbătoare mare cu Giorgio Chiellini în prim plan. Campionii au ajuns în Italia

EURO 2020

Reprezentativa Italiei a câştigat, duminică seară, pe Stadionul Wembley din Londra, Campionatul European de fotbal, învingând în finală Anglia, scor 4-3 în urma loviturilor de departajare.

Pentru Italia este al doilea trofeu continental, după cel obţinut în 1968.â

Italienii s-au întors în Peninsulă şi sărbătoresc succesul alături de suporteri.

Primele imagini de la Roma:

Gianluigi Donnarumma, cel mai bun jucător de la EURO 2020! UEFA l-a premiat după Italia - Anglia

Alesul UEFA pentru mult-râvnitul premiu este Gianluigi Donnarumma, portarul Squadrei Azzurra, titular în toate cele 7 meciuri ale Italiei şi integralist în 6 dintre ele.

Portarul italian a încasat doar 4 goluri la acest turneu.

VIDEO Leonardo Bonucci nu ţine cont de sfaturile lui Ronaldo: „O să beau tot în seara asta!” Show total la conferinţa de presă :)

Italia, campioana Europeană

Pentru englezi a marcat Luke Shaw, în minutul 2. Este cel mai rapid gol înscris vreodată într-o finală de Euro.

Italienii au egalat prin Bonucci, în minutul 67. Bonucci este cel mai în vârstă jucător care a înscris într-o finală de Euro (34 de ani, 71 de zile).

Afla mai multe despre: euro 2020nationala italieigiorgio chiellini