VIDEO | Meci perfect pentru Simona Halep. A cedat un singur game în meciul cu Osaka şi s-a calificat în optimi la Roma

Simona Halep

Simona Halep, locul I WTA, n-a avut nicio emoţie în meciul cu japoneza Naomi Osaka, locul 21 WTA, şi s-a impus, după o oră de joc, scor 6-1, 6-0.

În faza următoare, Halep, finalistă la precedenta ediţie, o va întâlni pe Madison Keys, favorită 13, care a învins-o în turul doi pe croata Donna Vekic, numărul 52 mondial, scor 7-6 (2), 7-6 (0), într-o oră şi 54 de minute.

Halep şi Keys s-au mai întâlnit de şase ori până acum, scorul general fiind de 5-1 pentru liderul mondial.

Ultima dată, Halep şi Keys au fost adversare la Turneul Campioanelor, în 2016, când învingătoare a fost românca, scor 6-2, 6-4.

Calificarea în optimi este recompensată la Foro Italico cu un premiu de 28.910 euro şi cu 105 puncte WTA.

Simona Halep - Naomi Osaka 6-1 / 6-0

Game, set şi meci Simona Halep! Liderul mondial face un meci perfect şi închide partida într-o oră, scor 6-1, 6-0

Halep continuă jocul fără greşeală şi în setul secund. Face break rapid şi conduce cu 2-0

Simona joacă perfect şi se impune rapid în primul set. 6-1, după doar 35 de minute

Halep joacă perfect şi face un nou break. Liderul mondial va servi acum pentru 5-1

Simona Halep reuşeşte break-ul şi se desprinde în primul set la 2-1

Liderul mondial îşi face serviciul, cu mari emoţii, şi o egalează pe Osaka în primul set

Simona Halep şi Naomi Osaka au intrat în teren

Partida este prima de pe "Pietrangeli", arenă secundară la Foro Italico, dar poate cea mai frumoasă din complex.

Simona Halep este direct acceptată în turul al doilea, în timp ce Osaka a trecut, în manşa I, de Victoria Azarenka din Belarus, locul 84 WTA, cu 6-0, 6-3.

Osaka şi Halep s-au mai întâlnit de patru ori până acum, românca impunându-se de trei ori. Cel mai recent meci a avut loc în semifinale la Indian Wells, când Osaka s-a impus, cu scorul de 6-3, 6-0.

Tot miercuri, după ora 15.00, va evolua şi Irina-Camelia Begu, locul 41 WTA, în turul al doilea al Internaţionalelor Italiei. Meciul ei cu germana Angelique Kerber, locul 12 WTA, este al treilea de pe terenul 2, după alte două partide de simplu feminin.

Afla mai multe despre: halepromaosaka