VIDEO | S-au distrat pe teren. Craiova a învins-o pe Astra la scor de neprezentare! Mitriţă, show total la Giurgiu

Fotbaliştii Universităţii Craiova au ascultat vorbele pe care Ilie Balaci i le-a spus lui Mitriţă. S-au distrat pe teren, iar Craiova a învins-o fără drept de apel pe Astra, scor 3-0.

Mitriţă a deschis scorul în minutul 38, cu o execuţie spectaculoasă din interiorul careului, pentru ca show-ul oltenilor să fie completat în partea secundă.

Cicâldău a îndeplinit o simplă formalitate în minutul 62, după o fază în care Mitriţă s-a distrat cu apărarea giurgiuvenilor. S-a făcut 3-0 în minutul 72, atunci când Koljic a marcat, din voleu, golul care a aruncat prosopul pentru Astra.

În urma acestui rezultat, Craiova a ajuns pe poziţia a doua în clasament, cu 22 de puncte, în timp ce Astra a căzut pe poziţia a 4-a.

LIVE VIDEO | Astra - Craiova 0-3 (Mitriţă 38, Cicâldău 62, Koljic 72)

ECHIPELE DE START:

ASTRA: Lazar - Erico, Bejan, Cestor - Butean, Biceanu, Koukou, Radunovic - Llullaku, Alibec, Begue

CRAIOVA: Pigliacelli - Martic, Donkor, Kelic - Bărbuţ, Mateiu, Cicâldău, Bancu - Mihăilă, Kolic, Mitriţă

Min. 72: GOOOL CRAIOVA! Koljic duce scorul la 3-0, după o eroare uriaşă în apărarea gazdelor

Min. 62: GOOOL CRAIOVA! Mitriţă se distrează cu apărarea Astrei şi îi pasează decisiv lui Cicâldău.

Min. 56: OCAZIE URIAŞĂ PENTRU ASTRA! Lovitura de cap trimisă de Llullaku trece puţin pe lângă poarta oltenilor.

Min. 46: A început repriza secundă.

Min. 45+2: Pauză la Giurgiu.

Min. 45: Două minute suplimentare.

Min. 38: GOOOL CRAIOVA! Mitriţă deschide scorul cu un şut din interiorul careului.

Min. 8: Şutul lui Koljic trece peste poarta lui Lazar

Min. 1: Alibec, la un pas de eliminare! A primit doar galben, după o intrare dură la Kelic.

Min. 1: A început meciul

„Începem o perioadă foarte grea, cu 3 meciuri, într-un fel decisivă pentru finalul de an şi anume meciul de mâine cu Craiova, Cupa cu Universitatea Cluj şi etapa viitoare cu Steaua. Are în momentul de faţă lotul cel mai bun şi cel mai echilibrat, toate posturile sunt acoperite, cu cel puţin 2-3 jucători pe post. Avem de muncit vineri să oprim această echipă care este în formă bună. Avem în vizor câştigarea jocului, dar nu ascund că nici un punct nu este rău”, a spus Gheorghe Mulţescu.

După ultima victorie din campionat, în faţa celor de la FCSB, scor 2-1, oltenii vin cu moral foarte bun la Giurgiu.

„Un meci dificil cu o echipă bună în faza de apărare şi cu jucători foarte buni în tranziţie pozitivă. Sperăm să jucăm bine şi să luăm puncte”, a spus Devis Mangia.

În sezonul trecut, cele două echipă şi-au împărţit victoriile. Ambele s-au impus cu 1-0 pe teren propriu.

Afla mai multe despre: liga 1astracraiova