VIDEO | Sepsi a câştigat pentru prima dată după 13 meciuri fără victorie. Astafei a marcat un gol fabulos în ultimele minute ale meciului cu Iaşi

Sepsi Sf. Gheorghe

Sepsi Sf. Gheorghe a câştigat meciul cu CSM Poli Iaşi şi a încheiat seria de 13 meciuri fără victorie în toate competiţiile. Interesant este că precedentul succes al nou promovatei a fost tot în faţa moldovenilor, în august, în turul sezonului regulat.

Astafei a adus victoria mult aşteptată pentru Sepsi. Cu un şut perfect de la marginea careului de 16 metri, atacantul a marcat pentru 2-1 şi a oprit seria neagră a nou promovatei. De 13 meciuri nu mai câştigase Sepsi, în toate competiţiile. De altfel, aceasta a fost şi prima victorie cu Eugen Neagoe pe banca tehnică.

Sepsi - CSM Poli Iaşi 2-1
Au marcat: Fulop '45 (penalty), Astafei '85 / Thiaw '24 (autogol)

Min. 85 - GOOOOOOOOOOOOOOOOL Astafei marchează pentru 2-1 cu o execuţie fabuloasă

Min. 54 - Ocazie uriaşă ratată de Fulop

Min. 46 - A început repriza a doua

PAUZĂ

min. 45: GOOOL Sepsi! Fulop egalează din lovitură de la 11 metri.

min. 24: GOOOL Poli Iaşi! Thiaw deviază în proprie poartă mingea expediată de Mihalache.

min. 15: Ocazie pentru Iaşi! Cisse i-a pasat foarte bine lui Cristea în centru careului, însă acesta a tras slab.

min. 10: Sepsi nu a câştigat nici unul din ultimele 12 meciuri!

min. 1: A început partida!

ECHIPELE DE START

Sepsi OSK: Niczuly - Burlacu, Ursu, Damian, Grecu - Petrovikj, I. Fulop - Huiban, Thiaw Mame, P. Petre - Nikolic
Rezerve: Miron, Dima, Ghinga, Astafei, Veress, Hadnagy

CSM Poli Iaşi: Koselev - Sin, Frăsinescu, Bădic, Jagodinskis - Cioinac, Mihalache - Luis Carlos, A. Cristea, Panţîru - S. Cisse
Rezerve: Târnovanu, Bosoi, Danale, Ştefănescu, Chelaru, Spătaru, Vremea

Un singur succes au bifat moldovenii în precedentele opt deplasări din campionat, 2-0 la Mediaş, interval în care au mai înregistrat patru rezultate de egalitate şi trei înfrângeri.

Partida din 28 august 2017, CSM Poli Iaşi - Sepsi 0-2 a fost singura întâlnire directă dintre cele două echipe. Ambele goluri ale covăsnenilor au fost marcate de Claudiu Herea (minutele 30 şi 84).

Meciul va fi unul special pentru Eugen Neagoe, care a antrenat gruparea moldavă în sezonului precedent, 29 de jocuri în Liga 1, stabilind cea mai lungă serie de invincibilitate din ediţia anterioară, 15 partide consecutive fără înfrângere.

Eugen Neagoe vs Flavius Stoican în Liga 1: trei jocuri - o victorie Neagoe - două remize.

Mediile de vârstă ale celor două loturi: Sepsi OSK - 26 ani şi 11 luni; CSM Poli Iaşi - 25 ani şi 2 luni.

Afla mai multe despre: sepsipoli iasiliga 1avancronica