VIDEO | Victorie amară pentru Râmnicu Vâlcea la Bucureşti. CSM e în sferturile Ligii Campionilor. Pe cine va întâlni în faza următoare

Handbal

CSM Bucureşti a cedat meciul de pe propriul teren cu Râmnicu Vâlcea, scor 21-27, însă a obţinut calificarea în sferturile de finală ale Ligii Campionilor, după ce în tur s-a impus cu 33-24. În faza următoare, echipa lui Adi Vasile o va întâlni pe ŢSKA Moscova, care a trecut în optimi de Krim Ljubljana.

Echipa de handbal feminin CSM Bucureşti s-a calificat sâmbătă, pe teren propriu, în sferturile de finală ale Ligii Campionilor, deşi a fost învinsă de SCM Râmnicu Vâlcea, scor 27-21 (15-11), în manşa retur din optimile competiţiei.

În tur, CSM Bucureşti s-a impus cu scorul de 33-24 (13-12), iar cu 54-51 la general se califică în sferturi.

În faza grupelor, afectată de multiple amânări/anulări de meciuri din motive pandemice, SCM Râmnicu Vâlcea a încheiat pe locul 6 (grupa B), iar CSM Bucureşti pe locul 3 (A). Toate echipele din cele două grupe s-au calificat în optimi, în urma unei decizii a EHF.

Sferturile de finală sunt programate între 3-11 aprilie, urmate de Turneul Final Four de la Budapesta, în 29-30 mai.

Deţinătoarea Ligii Campionilor este formaţia Gyor ETO.

CSM Bucureşti - Râmnicu Vâlcea 21-27

FINAL DE MECI LA BUCUREŞTI. CSM e în sferturile de finală, unde o va întâlni pe ŢSKA Moscova

Râmnicu Vâlcea marchează, în sfârşit, dintr-o aruncare de la 7 metri. Echipa oaspete conduce cu 25-18

18-24. Cristina Neagu e din nou salvatoarea CSM-ului. Starul echipei marchează şi reduce din handicap

Gonzalez marchează al şaptelea gol în meci, iar Râmnicu Vâlcea se desprinde pentru prima dată la şapte goluri

TIME-OUT cerut de Adi Vasile la 23-17 pentru Râmnicu Vâlcea

Vâlcencele nu profită de ocaziile avute şi ratează patru aruncări de la 7 metri

FINAL DE PRIMĂ REPRIZĂ. RÂMNICU VÂLCEA CONDUCE CU 15-11

10-15. Cristina Neagu reuşeşte cel de-al şaselea său gol în partida cu Râmnicu Vâlcea

9-13. Cristina Neagu marchează din nou şi o ajută pe CSM Bucureşti să revină la patru goluri în urma echipei oaspete

O NOUĂ RATARE DE LA 7 METRI PENTRU RÂMNICU VÂLCEA. Însă echipa oaspete reuşeşte până la urmă să se desprindă la cinci goluri

ARUNCARE DE LA 7 METRI RATATĂ DE RÂMNICU VÂLCEA. Echipa oaspete ratează şansa de a se desprinde la cinci goluri în meci

7-11. Gonzalez profită de evoluţia slabă a lui Grubisic şi o readuce pe Râmnicu Vâlcea în avantaj de patru goluri

Din nou Cristina Neagu. Starul CSM-ului marchează cel de-al patrulea gol în această partidă

CSM Bucureşti revine în meci, iar Lazovic marchează pentru 6-8

Râmnicu Vâlcea are un start perfect şi se desprinde rapid la patru goluri, însă Dembele o readuce pe CSM în joc