VIDEO | Rapid Bucureşti părăseşte Liga Campionilor după un parcurs senzaţional! Vipers a predat o lecţie de handbal şi la returul din Norvegia

Handbal

Returul sferturilor de finală din Liga Campionilor, Vipers Kristiansand - Rapid Bucureşti, a avut loc în Norvegia, sâmbătă. Deţinătoarea trofeului a câştigat şi al doilea meci, scor 40-31, după 31-25, în prima manşă disputată în România.

Vipers Kristiansand - Rapid Bucureşti, în Liga Campionilor, 40-31 (31-25 în tur)

Min. 60 Final! Rapid Bucureşti pierde şi a doua manşă a sferturilor de finală şi părăseşte Liga Campionilor.

Min. 51 Scorul ia proporţii. Ostase a redus din diferenţă, dar Vipers conduce cu 34-26.

Min. 45 Rapid a rămas blocată la 24 de goluri, iar Vipers a luat un avantaj de şase goluri. Calificarea e tot mai departe pentru echipa lui Rasmussen.

Min. 40 Vipers reuşeşte să rămână în avantaj, 25-24.

Min. 34 Polman o aduce pe Rapid în avantaj, 21-20.

Min. 31 Vipers marchează primul gol al reprizei secunde, după un atac ratat al Rapidului.

Min. 30 A început repriza secundă.

VIDEO Fazele importante din prima repriză, din Vipers - Rapid

Min. 30 Egal la pauză, scor 18-18.

Min. 26 Vipers reuşeşte să rămână în avantaj, scor 17-16.

Min. 19 Polman egalează, în Vipers - Rapid 13-13.

Min. 17 Grozav înscrie din inter, dar Vipers conduce cu 12-11.

Min. 15 Badea ratează din extremă la 10-9 pentru Vipers.

Min. 12 Portarul Ciucă are a treia paradă a partidei.

Min. 9 Badea scapă pe contraatac şi înscrie, scor 6-5 pentru Rapid.

Min. 6 Kassoma înscrie de pe pivot, iar la faza imediat următoare Rapid primeşte eliminare de 2 minute.

Min. 5 Rapid trecere pentru a doua oară în avantaj, prin Kanor, scor 3-2.

Min. 2 Buceschi înscrie primul gol pentru campioana României.

Min. 1 Vipers ănscrie prima.

Min. 1 A început returul pentru Final Four.

Campioana România are o misiune grea în Norvegia, mai ales că trebuie să întoarcă scorul din tur, dacă vrea să ajungă în Turneul Final Four al Ligii Campionilor.

Echipa antrenată Kim Rasmussen are de recuperat un deficit de şase goluri, dar şi să arate o faţă diferită faţă de primul meci.

Rapid Bucureşti a fost învinsă, duminica trecută, pe teren propriu, de deţinătoarea Ligii Campionilor, Vipers Kristiansand, scor 31-25 (18-12), în manşa tur din sferturile de finală ale sezonului.

Atunci, principalele marcatoare ale partidei au fost Grozav 5 goluri, Buceschi 4, pentru Rapid, respectiv Jerabkova 6, Vyahireva 6, Andersen 5, pentru Vipers.

Rapid Bucureşti s-a calificat în sferturi, după ce a eliminat în faza play-off echipa Krim Ljubljana (24-29 şi 30-24).

Turneul Final4 va avea loc la Budapesta, în 3-4 iunie.

Afla mai multe despre: vipers rapidliga campionilor