Dan Petrescu, doar remiză cu ultima clasată din Coreea de Sud. Pas greşit făcut de echipa antrenorului român

Dan Petrescu (55 de ani) nu a reuşit cu echipa sa, Jeonbuk, în cel mai recent meci din campionatul Coreei de Sud.

Dan Petrescu, doar remiză cu ultima clasată din Coreea de Sud. Pas uriaş greşit făcut de echipa antrenorului român

Formaţia Jeonbuk, antrenată de Dan Petrescu, a remizat, sâmbătă, pe teren propriu, scor 1-1, cu echipa Suwon Bluewings, într-un meci din etapa a 26-a a campionatului sud-coreean, K League 1.

Oaspeţii au deschis în minutul 31, prin Hogang. Pentru Jeonbuk a egalat Han Kyo-Won, în minutul 66.

După 26 de etape, Jeonbuk se află pe locul al treilea în campionat, cu 41 de puncte, la 16 puncte de liderul Ulsan.

De partea cealaltă, Suwon Bluewings se clasează pe ultimul loc din prima ligă din Coreea de Sud, cu doar 19 puncte acumulate în 26 de runde disputate.

De la instalarea sa în funcţie, pe 12 iunie 2023, Dan Petrescu a disputat nouă meciuri la conducerea tehnică a lui Jeonbuk, reuşind cinci victorii, două remize şi două eşecuri.

În această vară, Jeonbuk a disputat un meci amical şi cu PSG, pierdut scor 0-3, Neymar reuşind o dublă pentru parizieni.

Afla mai multe despre: dan petrescustraniericoreea de sud