Max Verstappen scrie istorie! Olandezul a câştigat pentru a treia oară consecutiv titlul mondial la Formula 1

Formula 1

Olandezul Max Verstappen (Red Bull) a câştigat, sâmbătă, pentru a treia oară consecutiv Campionatul Mondial de Formula 1. El şi-a adjudecat trofeul după cursa sprint de la Lusail.

La Qatar Grand Prix, pe circuitul Lusail, Verstappen s-a clasat pe locul 2 în cursa sprint, în timp ce rivalul şi colegul său, Sergio Perez, a abandonat. Sprintul a fost câştigat de Oscar Piastri (McLaren).

Cursa principală a weekendului, care însă acum trece în plan secund, va avea loc duminică. Qatar Grand Prix este a 17-a etapă din totalul de 22 ale sezonului de Formula 1.

Afla mai multe despre: formula 1max verstappen