Prima surpriză de la EURO U21! Georgia a învins Portugalia. Ce s-a întâmplat în meciul disputat la Bucureşti. Rezultatele zilei

EURO

Rezultatele zilei de la EURO U21 2023, unde România găzduieşte meciuri. Georgia, a doua gazdă, a furnizat surpriza la debut şi a învins Portugalia, scor 2-0.

Ucraina – Croaţia 2-0, în grupa B, la Bucureşti

Echipa naţională U21 a Ucrainei a învins miercuri, în Giuleşti, scor 2-0, echipa naţională U21 a Croaţiei, într-un meci din cadrul grupei B a Campionatului European U21, găzduit de România şi Georgia.

Ucrainenii au dominat prima parte a meciului de pe Stadionul Valentin Stănescu. Kashchuk a deschis scorul în minutul 19, aducându-i în avantaj pe galben-albaştri. După gol croaţii au început să conteze în ofensivă şi au pus presiune pe apărarea ucraineană, care a rezistat însă până la finalul reprizei. În minutul 58 Sikan a reuşit să majoreze scorul, făcând 2-0 pentru Ucraina. În continuare, elevii lui Ruslan Rotan s-au apărat foarte bine, croaţii au avut o bară, prin Luka Stojkovic, în minutul 61, dar nu au reuşit să înscrie, iar Ucraina s-a impus cu 2-0. Românul Andrei Chivulete a fost arbitru de rezervă al partidei, iar Ucraina va fi viitoarea adversară a României, în etapa a doua a grupelor.

Ucraina: Trubin - Sych, Batahov, Talovierov, Vivcharenko - Bondarenko, Brazhko (Zhelizko 83) – Kashchuk (Viunnyk 71), Kryskiv (Ocheretko 71), Braharu (Nazarenko 62) – Sikan (Sudakov 83). Selecţioner: Ruslan Rotan

Croaţia: Kotarski - Sigur, Franjic, Perkovic, Čolina (Luka Stojkovic 58) - Bulat, Prsir (Hodza 84), Kacavenda (Sego 58) - Baturina – Beljo (Simic 84), Frigan (Vidovic 73). Selecţioner: Dragan Skocic

Georgia – Portugalia 2-0, în grupa A, la Tbilisi

Echipa naţională U21 a Georgiei a întrecut miercuri, pe teren propriu, naţionala U21 a Portugaliei, scor 2-0, într-un meci din grupa A a Campionatului European U21, găzduit de România şi Georgia.

Naţionala Georgiei a intrat în competiţie jucând pe propriul teren, la Tbilisi, cu Portugalia. Pe stadionul Boris Paichiadze, scorul a fost deschis de gazde, în minutul 37, când a înscris Giorgi Gagua, la prima şansă a gazdelor, în ciuda dominării exercitate de lusitani până atunci. Pressingul oaspeţilor a continuat, dar cei care au înscris au fost tot georgienii, prin Saba Sazonov, din pasa lui Tsitaishvili, omul care  oferise pasa decisivă şi la primul gol.

Portughezii au avut un om eliminat, pe Tomas Araujo, care l-a faultat, în calitate de ultim apărător, pe Gocholeishvili, în minutul 76, iar partida s-a încheiat cu victoria gazdelor, scor 2-0.

Georgia: Kutaladze - Khvadagiani, Sazonov, Gelashvili, Kalandadze, Tsitaishvili (Azarov 58) – Guliashvili (Gocholeishvili 58), Mekvabishvili (Lominadze 67), Gagnidze, Moistsrapishvili (Davitashvili 67) – Gagua (Sigua 90+4). Selecţioner: Ramaz Svanadze

Potugalia: Celton Biai - Jose Carlos (Paulo Bernardo 71), Penetra, Araujo, Nuno Tavares – Joao Neves (Samuel Costa 71), Dantas, Andre Almeida – Vitinha (Francisco Conceicao 46), Afonso Sousa (Henrique Araujo 46), Pedro Neto. Selecţioner: Rui Jorge

Belgia - Ţările de Jos 0-0, în grupa A, la Tbilisi

Echipa naţională U21 a Belgiei a încheiat la egalitate miercuri, la Tbilisi, scor 0-0, cu echipa naţională U21 a Ţărilor de Jos, într-un meci din grupa A a Campionatului European U21, găzduit de România şi Georgia.

La Tbilisi, pe stadionul Mihail Meskhi, olandezii au avut prima mare ocazie, prin Taylor, care a trimis în bara porţii lui Vandevoordt. A urmat o dublă ocazie a echipei orange, prin Brobbey şi Summerville (min. 16). Pe final de primă repriză şi Openda a trecut pe lângă gol (min. 43), dar la pauză s-a intrat cu scor alb. În partea secundă, ocaziile au fost împărţite, belgienii au ratat din nou prin Openda şi Balilwisha, iar scorul final a fost 0-0.

Belgia: Vandevoordt – Patris (Siquet 46), De Winter, Debast, De Cuyper – M. Keita, Matazo, Raskin – Vertessen (Balikwisha 46), Openda (Ramazani 88), De Ketelaere. Selecţioner: Jacky Mathijssen

Ţările de Jos: Verbruggen – Timber (Zirkzee 77), Rensch (van Ewijk 77), Van Hecke, Van de Ven, Hartman - Gravenberch, Taylor (Burger 64) – Ekkelenkamp (Mijnans 64), Brobbey, Summerville (Maatsen 69). Selecţioner: Erwin van de Looi

Afla mai multe despre: rezultate euro u21romania euro u21georgia portugalia u21