VIDEO | U Cluj - Petrolul Ploieşti 1-2. Şoc la Cluj. Debut cu dreptul pentru Balint. Conduşi, oaspeţii au marcat de două ori în două minute

Petrolul Ploieşti a învins, în deplasare, pe U Cluj, scor 2-1, în etapa a patra din play-out-ul Superligii. Petrolul a marcat golurile victoriei în numai două minute, prin două rezerve.

VIDEO | U Cluj - Petrolul Ploieşti 1-0 (Rogoljic 55 / Irobiso 62, Jyry 64)

Min 90+4. Final de meci.

Min 88. Ocazie Cluj. Elevii lui Sabău nu găsesc drumul spre gol, şutul din interiorul careului fiind lamentabil.

Min 70. Ocazie Petrolul. Oaspeţii trec pe lângă un gol.

Min 66. Ocazie Cluj. Roguljic izbeşte bara.

Min 64. GOOOL Petrolul. Şoc la Cluj. Jyry o aduce pe Ploieşti în avantaj, după ce finalizează o acţiune a lui Muşi.

Min 62. GOOOL Petrolul. Irobiso restabileşte egalitatea. Ploieştenii marchează şi ei.

Min 55. GOOOL Cluj. Rogoljic deschide scorul pe Cluj Arena, după o acţiune purtată în banda stângă de jucătorii lui Neluţu Sabău.

Min 54. Ocazie Cluj. Popa are o incursiune în careul advers, dar finalizarea sa este parată de portar.

Min 46. Începe repriza a doua.

Min 45+4. Pauză.

Min 45+2. Ocazie Cluj. Rus ratează o şansă foarte bună de a dechide scorul, dar trimite peste poartă dintr-o poziţie bună.

Min 12. Ocazie Cluj. Simion are un şut pe lângă poartă.

• Antrenor Laszlo Balint

Formaţia antrenată de Ioan Ovidiu Sabău este neînvinsă de la intrarea în play-out. Clujenii au ratat milimetric calificarea în play-off, după un rezultat dezamăgitor pe terenul celor de la FC Voluntari, în ultima etapă a sezonului regular.

"Şepcile roşii" speră la o clasare cât mai bună în clasament, pentru a-şi asigura prezenţa la barajul de calificare în preliminariile UEFA Conference League. În ultima etapă, gruparea din Cluj-Napoca a remizat pe terenul celor de la FC Hermannstadt, cu scorul de 1-1.

Petrolul vine după una dintre cele mai dezastruoase rezultate ale sezonului, o înfrângere fără drept de apel în faţa celor de la FC Voluntari, pe teren propriu, cu scorul de 4-0.

Ploieştenii, conduşi de Florin Stângă la primele trei partide din play-out au un nou antrenor. Laszlo Balint este noul antrenor al "lupilor galbeni", după o perioadă mai lungă petrecută fără echipă.

Fostul antrenor al celor de la UTA Arad vrea să evite orice emoţie a retrogradării, iar o victorie pe Cluj Arena ar reprezenta startul perfect pentru noua sa şedere pe banca unei grupări din Superliga.

U Cluj ocupă poziţia a 9-a în clasamentul din play-out, în timp ce Petrolul se află pe locul 11, la patru puncte în urma formaţiei ardelene. Clujenii pot trece pe primul loc în clasament, în cazul unei victorii.

Afla mai multe despre: u clujioan ovidiu sabaulaszlo balintpetrolulsuperliga