"Nu ne-am calificat şi chiar ne doream". FCSB a ratat trofeul Cupei României, iar Elias Charalambous a venit cu explicaţii: "Nu am marcat, mă îngrijorează"

Cupa României

Antrenorul FCSB, Elias Charalambous, a oferit primele reacţii, după încă un sezon în care echipa a ratat şansa de a cuceri Cupa României.

Elias Charalambous a venit să explice de ce FCSB a fost eliminată din Cupa României

FCU Craiova a învins joi seara, pe teren propriu, scor 2-0, formaţia FCSB, în cadrul grupei C a Cupei României, şi s-a calificat în sferturile de finală ale Cupei României.

În Oltenia, FCU Craiova a dominat cu FCSB şi a înscris pentru 1-0 în minutul 40, prin Bauza. În minutul 44, van Durmen a reuşit să marcheze al doilea gol al gazdelor, învingându-l pe portarul Vlad cu un şut din careu.

La finalul partidei din Cupa României, Elias Charalambous a oferit primele impresii, cu gândul la meciul cu CFR Cluj, din Superliga.

"Nu ne-am calificat şi chiar ne doream asta înainte de meci. Am primit goluri... Primul foarte uşor. A fost important să revenim. Trebuie să ne îmbunătăţim cât mai repede, să ne asumăm responsabilitatea.

Nu vreau să vorbesc despre anumiţi jucători, toată lumea are contract aici şi vedem în perioada de transferuri cine rămâne aici. Nu avem doar o echipă, ci un lot. Nu contează pentru mine cine începe meciul, nu avem nume fixate. Avem meci duminică, Cupa României s-a terminat, ne concentrăm pe CFR Cluj.

Nu am marcat, mă îngrijorează. Nu voi spune multe. E timpul să demonstrăm pe teren. Toate meciurile sunt importante, cu CFR e derby, dar tot trei puncte sunt. E un meci, mergem acolo şi trebuie să câştigăm.

Vom încerca să dăm tot ce avem mai bun. Felicitări, FCU Craiova pentru victorie şi succes", a declarat Elias Charalambous, pentru Prima Sport.

Tabloul sferturilor de finală ale Cupei României

• Corvinul Hunedoara – CFR Cluj
  • Universitatea Cluj – FC Hermannstadt
  • FCU Craiova – FC Voluntari
  • Universitatea Craiova – Oţelul Galaţi

Clasamentele din grupele Cupei României

Grupa A: 1. Corvinul - 9p, 2. Hermannstadt - 7p, 3. Petrolul - 7p, 4. Sepsi - 2p., 5. Chindia - 0p, 6. Progresul Pecica - 0p.

Grupa B: 1. U Cluj - 7p, 2. CFR Cluj - 5p, 3. Rapid - 5p, 4. Steaua - 4p, 5. CSM Alexandria - 3p, 6. FC Botoşani - 0p.

Grupa C: 1. FCU Craiova 1948 - 7p, 2. Oţelul - 5p, 3. FCSB - 4p, 4. Dinamo - 3p., 5. SCM Zalău - 3p, 6p. FC Bihor Oradea 1p.

Grupa D: 1. Universitatea Craiova - 7p, 2. FC Voluntari - 5p. 3, UTA - 4p., 4. Gloria Buzău - 4p., 5. Tunari - 3p., 6. Farul - 0p.

Afla mai multe despre: elias charalambousfcsb cupa romanieirezultate cupa romaniei