Victorie mare pentru Minaur Baia Mare, în turul sferturilor European Cup! Bregenz Handball a fost învinsă, scor 37-31

Handbal

Echipa de handbal masculin Minaur Baia Mare a învins sâmbătă, pe teren propriu, formaţia Bregenz Handball, scor 37-31 (17-14), în manşa tur din sferturile European Cup. Steaua Bucureşti joacă duminică, în compania echipei Valur.

Principalii marcatori ai meciului au fost Vujovic 9 goluri, Kozakevych 8, pentru Minaur, respectiv Mahr 11, pentru Bregenz.

Manşa retur va avea loc în 30 martie, în Austria, pentru un loc în semifinalele European Cup.

În optimile de finală, Minaur Baia mare a eliminat formaţia bosniacă RK Vogosca (36-26 şi 34-25), iar anterior a trecut de Dinamo Pancevo (33-23 şi 25-29) şi de Odesa (91-53 la general).

În sferturi s-a calificat şi Steaua Bucureşti, care a învins în manşa tur din optimi echipa cehă HCB Karvina, cu 28-27, iar în retur a remizat, 29-29.

Steaua Bucureşti va juca manşa tur din sferturi duminică, pe teren propriu, cu Valur (Islanda).

Dacă trec de adversarele din sferturi, Minaur Baia Mare şi Steaua Bucureşti se vor confrunta în semifinalele European Cup, programate în 20/21 şi 27/28 aprilie.

Afla mai multe despre: minaur baia mareminaur baia mare handbaleuropean cup handbal